26.05.2020

Βιωματική εμπειρία υδατοσφαίρισης σε άτομα με προβλήματα όρασης

Το project «VIWAS:Visual Impairment and Water polo Assisted System 2020-2022» βασίζεται:
1.στην δυνατότητα που παρέχεται μέσω αγωγής, ειδικής εκπαίδευσης και τυποποίησής της (πρότυπο-πρωτόκολλο) για το σχολιασμό ακουστικής περιγραφής (Audio Description Commentary ADC) αγώνων και δρώμενων υδατοσφαίρισης.
2.στην δημιουργία της όλης αλυσίδας προσβασιμότητας, «κρίκο –κρίκο», προδιαγραφών σχολιαστών, σχετικής τεχνολογίας, αλλά και δυνατότητα δημιουργίας και πιστοποίησης περιγραμμάτων θέσεων εργασίας για την ακουστική περιγραφή του αναφερόμενου αθλήματος.
Στο project αυτό, συμμετέχουν τέσσερις δυνάμεις με υψηλές επιδόσεις στην υδατοσφαίριση παγκόσμια η Ελλάδα, η Κροατία, η Ιταλία και η Σλοβενία.
Ο συντονισμός του όλου project γίνεται από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών/Σχολή Επιστήμης, Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού/ Εργαστήριο Προσαρμοσμένης Κινητικής Δραστηριότητας, Αναπτυξιακών και Κινητικών Διαταραχών. Επιστημονική υπεύθυνη είναι η Καθηγήτρια Δήμητρα Κουτσούκη (Leader) σε συνεργασία με τον Μιχάλη Λολίδη –Noriaki Kano Laboratories.

Για περισσότερες λεπτομέρειες πατήστε ΕΔΩ.