MENTAL EUROPEAN NETWORK of SPORT EVENTS

Η Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού συμμετέχει στο πρόγραμμα ERASMUS+ MENTAL EUROPEAN NETWORK of SPORT EVENTS (MENS)(http://mensproject.eu). Στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού την Πέμπτη 14 Ιουνίου 2018 θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα συνέδριο όπου θα παρουσιαστούν οι δράσεις και τα αποτελέσματα του προγράμματος. Το συνέδριο θα διοργανωθεί στο Αμφιθέατρο «Αντώνης Τρίτσης», Πνευματικό Κέντρο Δήμου Αθηνών.

Στόχος του MENS Project είναι η ανάπτυξη ισχυρών θεσμικών διαδικασιών σε ευρωπαϊκό επίπεδο, που αφορούν στη σύνδεση της Φυσικής Άσκησης και του Αθλητισμού με την πρόληψη, τη θεραπεία και την αντιμετώπιση του κοινωνικού στίγματος στον τομέα της Ψυχικής Υγείας. Για την υλοποίηση του προγράμματος έχει οργανωθεί ένα εταιρικό σχήμα που περιλαμβάνει 17 εταίρους από 12 Ευρωπαϊκές χώρες με συμμετοχή εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, σημαντικών οργανισμών και δικτύων Ψυχικής Υγείας με ιδιαίτερη την παρουσία της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΣΕΦΑΑ / ΕΚΠΑ) από πλευράς της χώρας μας.