05.04.2021

Παρενόχληση, Φύλο και Αθλητισμός: Webinars

Μετά τις αποκαλύψεις αθλητριών περί κατάχρησης εξουσίας, αλλά και αντίστοιχες καταγγελίες ανθρώπων από το ευρύτερο κοινωνικό πεδίο, το Σπουδαστήριο της Κοινωνιολογίας της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΣΕΦΑΑ) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών (ΕΚΠΑ), διοργανώνει τρία webinars με θέμα «Παρενόχληση, Φύλο και Αθλητισμός».

3ο webinar

Παρασκευή 14 Μαΐου 2021 (18.00-20)

ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ

1) Δήμητρα Κουτσούκη, Καθηγήτρια ΣΕΦΑΑ, ΕΚΠΑ
«Παρενόχληση Unlimited» (παρενόχληση και βία που υφίστανται τα ΑμεΑ και των δύο φύλων)

2) Ασπασία Δανιά, Επίκ. Καθηγήτρια ΣΕΦΑΑ, ΕΚΠΑ
"LGBTQ: θέματα ισοτιμίας και πρόληψης των διακρίσεων στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό".

3) Γιάννης Γεωργίου, Υπ. Διδάκτωρ ΣΕΦΑΑ, ΕΚΠΑ«Στάσεις των φοιτητών και των φοιτητριών της ΣΕΦΑΑ απέναντι στην ανδρική και τη γυναικεία ομοφυλοφιλία»

4) Βούλα Ζυγούρη, Ολυμπιονίκης, Γενική Γραμματέας του Συλλόγου Ελλήνων Ολυμπιονικών (ΣΕΟ),   «Διαχείριση στερεότυπων φύλου στον Αθλητισμό»

2ο webinar

Παρασκευή,  9 Απριλίου 2021 (18.00 – 21.00)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΠΡΟΛΟΓΟΣ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ: Ειρήνη Καμπερίδου, ΣΕΦΑΑ/ΕΚΠΑ
ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣΕΝΑΡΞΗ: Νικόλαος Γελαδάς, Κοσμήτορας ΣΕΦΑΑ/ΕΚΠΑ
ΕΙΣΑΓΩΓΗ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΕιρήνη Καμπερίδου, ΣΕΦΑΑ/ΕΚΠΑ

ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ (ΟΜΙΛΗΤΡΙΕΣ):
1) Ανή Χρόνη:  Καθηγήτρια Sport Psychology & Sport Coaching, Inland Norway University. Πρώην Πρόεδρος του WomenSport International
     «Grooming: Μια τρυφερή προσέγγιση που ξεγελά και τραυματίζει μοιραία»

2) Στέλλα Δούκα: Καθηγήτρια, ΤΕΦΑΑ/ΑΠΘ, Τομέας Ανθρωπιστικών Σπουδών και Αναψυχής. Συντονίστρια του έργου HALT
«HALT: Ανάσχεση της παρενόχλησης και της κακοποίησης στον αθλητισμό με χρήση τεχνολογιών μάθησης»

3) Δήμητρα Κογκίδου: Καθηγήτρια ΠΤΔΕ/ΑΠΘ. Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του ΑΠΘ. Συντονίστρια του Δικτύου των Επιτροπών Ισότητας των Φύλων των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΕΙ)
     «Πρόληψη και αντιμετώπιση του φαινομένου της σεξουαλικής παρενόχλησης στα ΑΕΙ- Που βρισκόμαστε σήμερά;»

4) Ιωάννα Κονδύλη: Αν. Καθηγήτρια, Νομική Σχολή ΕΚΠΑ.  Μέλος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του ΕΚΠΑ
                   «Η  σεξουαλική παρενόχληση ως προσβολή της προσωπικότητας»

Παρακολουθείστε το 1ο webinar στο YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=GtZMRbK_6q4

1ο webinar