05.03.2020

Το ΤΕΦΑΑ Αθήνας θριάμβευσε στην Βρετανική Πανεπιστημιάδα Αθλητικής Ναυαγοσωστικής 2020

BristolUK 29/2-1/3/2020. Οι αθλοσώστες - φοιτητές του ΤΕΦΑΑ Αθήνας διέπρεψαν στην Βρετανική Πανεπιστημιάδα Αθλητικής Ναυαγοσωστικής

Το British University Lifesaving Clubs' Association Championship 2020 είναι η διοργάνωση - ορόσημο της χρονιάς στον πανεπιστημιακό αθλητισμό. Φέτος αγωνίστηκαν αθλοσώστες από 9 χώρες σε 16 αγωνίσματα (7 ατομικά, 8 σκυταλοδρομίες).

Η Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Αθηνών εκπροσωπήθηκε από 14 αθλοσώστες - φοιτητές: Μιχαέλα Χαραλάμπους (Κύπρος), Μιχαήλ Σουσούνης, Γιώργος Γάγκος, Εφραίμ Χαλκιάς, Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος, Ελευθερία Κασαγιάννη, Καλυψώ Οικονομίδου, Κατερίνα Καλέμη, Μαρία Ζαραφωνίτη, Παναγιώτα Καραντάσιου, Κατερίνα Μάχου, Αθηνά Μακράκη, Γιούλη Παναγιωτάκη, Στάθης Αβραμίδης (Ελλάδα).

Οι Σουσούνης, Κασαγιάννη, Παπαδόπουλος και Οικονομίδου κατέκτησαν την 2η θέση στο 4x50m Pool Lifesaver Relay και οι Σουσούνης, Παπαδόπουλος, Γάγκος, Αβραμίδης την 3η θέση στο 4x50m Medley Relay. H ομάδα κατέλαβε την 8η θέση στην τελική κατάταξη και οι άλλοι αθλητές κατέλαβαν θέσεις κοντά στο βάθρο, εντός οκτάδας ή στην μέση της βαθμολογίας. Προπονητής ήταν ο Δρ. Στάθης Αβραμίδης, Ακαδημαϊκός Υπότροφος Αθλητικής Ναυαγοσωστικής ΣΕΦΑΑ-ΕΚΠΑ.