COMPREHENSIVE STUDY OF WELL-BEING THROUGHOUT LIFE. PHYSICAL ACTIVITY AND NUTRITION INFLUENCES

Διεθνές  Επιστημονικό  Σεμινάριο

Comprehensive study of well-being throughout life: Physical activity and nutrition influences

31 Μαρτίου – 1 Απριλίου, 2023

Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού - Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Οργάνωση:

• Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού. Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Psychological and Transcultural Aspects of Health and Illness. PATH Research Group

Συνδιοργάνωση:

• University of Granada
  • University of Alicante
  • University of Jaen
  • University of Sevilla
  • University of Málaga

Σκοπός:

Το ερευνητικό σεμινάριο με θέμα "Comprehensive Study of Well-Being throughout Life. Physical Activity and Nutrition Influences" επικεντρώνεται στην ανταλλαγή γνώσεων, διαδικασιών και τεχνολογιών που θα μπορούσαν να συμβάλουν στη βελτίωση της ποιότητας ζωής και της βιοψυχοκοινωνικής ευημερίας των ατόμων που είναι ιδιαίτερα ευάλωτα λόγω της κατάστασης της υγείας τους, της αναπηρίας και της εξάρτησης ή της στιγματίζουσας κοινωνικής κατάστασης, σε όλα τα στάδια της ζωής τους. Το Psychological and Transcultural Aspects of Health and Illness (PATH) είναι μια διεπιστημονική ερευνητική ομάδα που επικεντρώνεται στη μελέτη των ψυχοκοινωνικών και διαπολιτισμικών πτυχών της υγείας και της ασθένειας, δίνοντας ιδιαίτερη προσοχή στη φροντίδα στο τέλος της ζωής, την αξιολόγηση και την παρέμβαση στο πένθος, την αναπηρία και τις χρόνιες ασθένειες, τη νευροανάπτυξη και τη διατροφή και τον υγιεινό τρόπο ζωής. Η ερευνητική ομάδα PATH και η Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΣΕΦΑΑ) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) συμμετείχαν στο Δίκτυο για την ολοκληρωμένη μελέτη της ευημερίας καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής (2009-2011). Οι καθηγητές Κώστας Καρτερολιώτης και Μαρία Κοσκολού, της ΣΕΦΑΑ του ΕΚΠΑ, είναι προσκεκλημένοι καθηγητές στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών "Φροντίδα Υγείας για την Προώθηση της Αυτονομίας των Ανθρώπων και Προσοχή στις Διαδικασίες του Τέλους της Ζωής" (CUILIFE) του Πανεπιστημίου της Γρανάδας, διδάσκοντας το σεμινάριο "Ηλικία, Φυσική Δραστηριότητα και Υγεία".