ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΧΟΛΗΣ

Ο ΔΙΑΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΝΙΚΟΣ ΝΤΟΥΜΑΝΗΣ ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΟΜΙΛΗΤΗΣ

Ο διακεκριμένος καθηγητής Νίκος Ντουμάνης επίσημος ομιλητής

Ο διακεκριμένος καθηγητής της επιστήμης της κίνησης στο Πανεπιστήμιο της Νότιας Δανίας (Syddansk Universitet) Νίκος Ντουμάνης, είναι προσκεκλημένος ως επίσημος ομιλητής του Συνεδρίου της ΣΕΦΑΑ με θέμα: «Παρακίνηση για άσκηση: Από τη θεωρία στην πράξη».

Η έρευνά του επικεντρώνεται σε παράγοντες που βελτιστοποιούν τα κίνητρα και προάγουν τη βέλτιστη απόδοση, την ψυχολογική ευεξία και τις συμπεριφορές που ευνοούν την υγεία. Είναι Συνεργάτης και Ορκωτός Ψυχολόγος της Βρετανικής Ψυχολογικής Εταιρείας και Συνεργάτης της Ακαδημίας Κοινωνικών Επιστημών του Ηνωμένου Βασιλείου και της Αμερικανικής Ψυχολογικής Εταιρείας. Έλαβε την υψηλότερη τιμή του Πανεπιστημίου Curtin της Αυστραλίας για το καινοτόμο έργο του στην κινητήρια αθλητική ψυχολογία.

Ο Νίκος Ντουμάνης συγκαταλέγεται στους κορυφαίους αθλητικούς επιστήμες σε όλο τον κόσμο με περισσότερες απο 46.000 ετεροαναφορές (google scholar)!

Στο πιο κάτω βίντεο παρουσιάζει την επιστημονική του δραστηριότητα.