ΣΠΟΥΔΑΣΤΗΡΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΦΑ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Προσωπικό:
Μέλος Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Α’ βαθμίδα): Σωτηρία Θ. Γιαννάκη (PhD)

Έργο:
Διδασκαλία σε ΠΠΣ:
(1)  Ιστορία Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού
(2)  Ιστορία Σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων
(3)  Πτυχιακή Εργασία
(4)  Διδασκαλία στην αγγλική γλώσσα σε φοιτητές Erasmus.

Προσφερόταν η Ειδίκευση «Κύκλος Ολυμπιακών Σπουδών» και διδάσκονταν (πλην των άνωθεν) επίσης τα μαθήματα:
(1)  Αρχαίοι Ολυμπιακοί Αγώνες
(2)  Ιστορία Αθλητικής Τέχνης
(3)  Ολυμπιακή Παιδεία και Αθλητική Ηθική

Έρευνα:
Δημοσιεύσεις σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά, συμμετοχή σε διεθνή και πανελλήνια επιστημονικά συνέδρια με ερευνητικό περιεχόμενο συναφές σχετικά με: Ιστορία Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, Ιστορία Αρχαίων & Σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων, Αγωνιστική στην αρχαία Ελλάδα, Αθλητισμός & Τέχνη, Ολυμπιακή & Αθλητική Παιδεία, Θέματα ηθικής στον αθλητισμό, Πολιτισμική Ιστορία του Αθλητισμού.

- Άλλες δράσεις:
(1)  Διοργάνωση εκπαιδευτικής εκδρομής για τους φοιτητές της ΣΕΦΑΑ Αθηνών στην αρχαία Ισθμία, Νεμέα και Ολυμπία και επίσκεψη στα αντίστοιχα μουσεία και στάδια τέλεσης των ιερών πανελληνίων αγώνων της αρχαιότητας και βιωματική  διδασκαλία.
(2)  Διαλέξεις – επιμόρφωση μαθητών γυμνασίων και λυκείων σχετικά με θέματα της Ιστορίας (ΦΑ&Α) και της Ολυμπιακής Παιδείας κατόπιν σχετικών προσκλήσεων.

Εξοπλισμός
(1)  Το Σπουδαστήριο Ιστορίας Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού προς κάλυψη των εκπαιδευτικών, ερευνητικών και επιστημονικών αναγκών διαθέτει: φορητό υπολογιστή (laptop), προσωπικό υπολογιστή (P/C), μηχάνημα προβολής slides, πολυμηχάνημα-εκτυπωτή, τηλεόραση και ψηφιακή φωτογραφική μηχανή.

(2)  Επίσης, στον χώρο του Σπουδαστηρίου φιλοξενούνται αντίγραφα αθλητικών γλυπτών διαμορφώνοντας έναν μικρό μουσειακό χώρο όπου δίνεται η δυνατότητα στις φοιτήτριες και τους φοιτητές της Σχολής ΕΦΑΑ να επισκεφθούν και οργανωμένα να εκπαιδευτούν διαδραστικά σε ειδικά θέματα που άπτονται του γνωστικού αντικειμένου.

Βιβλιοθήκη:
Η βιβλιοθήκη του Σπουδαστηρίου διαθέτει προς δανεισμό στους συναδέλφους
(1)  Επιστημονικά συγγράμματα, λεξικά και εγκυκλοπαίδειες όπως:
-        Athletics in Ancient World,
-         Ιστορία του Εθνικού Γυμναστικού Συλλόγου,
-        Ελληνικός Αθλητισμός-Ιστορική Αναδρομή,
-        Εκπαιδευτικό υλικό από το Ίδρυμα Ολυμπιακής Παιδείας,
-        World Sports Encyclopedia,
-        Λεξικό αρχαίας ελληνικής μυθολογίας κά.

(2)  Τεύχη επιστημονικών περιοδικών όπως:
-        International Journal of Sport History,
-        Nikephoros, Review of Sport History,
-        Studies in Physical Culture,
-        Επιστημονικό περιοδικό Αθλητικής Ιστορίας και Φιλοσοφίας,
-        European Studies in Sport History κά.
-        Επίσης, σε έντυπη μορφή πρακτικά από τις Ολυμπιακές Συνόδους στην αρχαία Ολυμπία (ΔΟΑ, από το 1961 κ.έ), από πανελλήνια, πανευρωπαϊκά και παγκόσμια συνέδρια Ιστορίας ΦΑ&Α.

Διεύθυνση: Εθνικής Αντιστάσεως 54
Τηλέφωνο: 2107276193