ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023
Ημερίδα για την Πετοσφαίριση

Στο πλαίσιο των προγραμματισμένων δράσεων του Συλλόγου Φίλων Ελληνικών Εθνικών Ομάδων Πετοσφαίρισης (Σ.Φ.Ε.Ε.Ο.Π.) θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική ημερίδα με θέμα «Η Πετοσφαίριση στην προσχολική και σχολική ηλικία».

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023, 17.30-20.30, στις εγκαταστάσεις της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Σ.Ε.Φ.Α.Α./Ε.Κ.Π.Α.), (Εθνικής Αντίστασης 41, Δάφνη, Αθήνα, Σταθμός Μετρό γραμμή 2, Δάφνη).

Η θεματολογία της  ημερίδας αφορά όλους/ες που δραστηριοποιούνται  στα τμήματα ανάπτυξης του βόλεϊ (προπονητές/τριες, τεχνικούς διευθυντές/τριες ακαδημιών, γονείς, αθλητικούς παράγοντες και αθλητές/τριες).

Οι εισηγητές/τριες της ημερίδας θα είναι:

·         κα. Φωτεινή Βενετσάνου, Αναπληρώτρια καθηγήτρια Διδακτικής και Προπονητικής Βασικής Γυμναστικής, Σ.Ε.Φ.Α.Α./Ε.Κ.Π.Α. Τίτλος εισήγησης που θα πραγματοποιηθεί ως πρακτικό εργαστήριο στην αίθουσα αθλοπαιδιών είναι: «Τα "ναι" και τα "όχι" της Πετοσφαίρισης στην προσχολική ηλικία» (ώρα 17.30-19.30).

·         κ. Βασίλειος Μανασής, Μέλος Ε.Ε.Π. Αθλητική Οικονομία Σ.Ε.Φ.Α.Α./Ε.Κ.Π.Α., πρ. Διευθυντής Volleyleague, τίτλος εισήγησης: «Ακαδημίες Πετοσφαίρισης: Οργανωτική Διάσταση» (ώρα 19.30-20.00).

·         κα. Μαρία Ψυχουντάκη, Καθηγήτρια Ψυχολογίας, Αθλητικής Ψυχολογίας Σ.Ε.Φ.Α.Α./Ε.Κ.Π.Α., τίτλος εισήγησης: «Ο ρόλος της οικογένειας στην εξέλιξη των νεαρών αθλητών» (ώρα 20.00-20.30).

Εκ μέρους της Συντονιστικής Επιτροπής Σ.Φ.Ε.Ε.Ο.Π.

Ο Γενικός Συντονιστής

Ιωάννης Στουραΐτης