AΠΕΡΓΙΑ 7-8/3/2024: ΟΜΟΦΩΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ 6 ΜΑΡΤΙΟΥ 2024

48ωρη Απεργία 7-8 Μαρτίου 2024

Ο Σύλλογος Δ.Ε.Ε.Π, Σ.Ε.Φ.Α.Α. - Ε.Κ.Π.Α (Ομόφωνη απόφαση, Γενική Συνέλευση 6 Μαρτίου 2024) συντασσόμενος με την από 23-2-2024 ομόφωνη απόφαση της Π.Ο.Σ.Δ.Ε.Π. (https://www.posdep.gr/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=3206&Itemid=238) καλεί τα μέλη του να συμμετάσχουν:

Α) στην 48ωρη απεργία την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024 και Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024, ημέρες συζήτησης και ψήφισης (8/3/2024) στην Ολομέλεια της Βουλής του νομοσχεδίου με τίτλο: «Ενίσχυση του Δημόσιου Πανεπιστημίου – Πλαίσιο λειτουργίας μη κερδοσκοπικών παραρτημάτων ξένων πανεπιστημίων», και

Β) στο Πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο που οργανώνει η Π.Ο.Σ.Δ.Ε.Π. σε συντονισμό με άλλους φορείς στην Αθήνα, με συγκέντρωση στο Σύνταγμα την ημέρα ψήφισης του νομοσχεδίου (8/3/2024).

Απαιτούμε - Σεβασμό του άρθρου 16 του Συντάγματος.

Διεκδικούμε - Δημόσια και δωρεάν ανώτατη εκπαίδευση με επαρκή χρηματοδότηση και επαρκές διδακτικό και διοικητικό προσωπικό.

Υποστηρίζουμε - Την ακαδημαϊκή ελευθερία και το αυτοδιοίκητο των ΑΕΙ.

Δείτε τα σχετικά ψηφίσματα στους ακόλουθους ενεργούς συνδέσμους

Ctrl+click για σύνδεση):